Ką daryti, jei nekenčiate savo darbo

Psichologė Jovita Kiežė

Taip, yra laimingų žmonių, kurie dievina savo atliekamą darbą ir nekantrauja atsibusti ryte, kad greičiau galėtų jo imtis, tačiau visi kiti dirba tik tam, kad gautų algą ir galėtų pragyventi. Maža to, kai kurie tiesiog negali pakęsti savo darbo, į kurį jiems eiti – tiesiog kančia, o mesti negali, nes kaži, ar susiras ką geresnio… Štai ką galima padaryti.

Išsiliekit

Neigiamos emocijos, susijusios su kvailu bosu, nevykėliais kolegomis ir nesusipratėliais klientais, kaupiasi viduje ir nepaliaujamai jus graužia, todėl labai sveika visą pyktį, nusivylimą ir nuoskaudas išlieti laukan. Tik jokiais būdais nedarykite to darbe. Pasikalbėkite su supratingu sutuoktiniu ar draugais, tik neužkraukite jiems savo bėdų. Rašykite popierinį ar anoniminį internetinį dienoraštį. Greičiausiai netrukus imsite pastebėti, kad ir kiti žmonės (bent jau dauguma jų) jaučia panašius jausmus savo darbui, taigi nesate toks vienas!

Priminkite sau, kad tai laikina

Kai mums sekasi, mes bijome džiaugtis, kad sėkmė nenusisuktų, tuo tarpu kai užklumpa neskandumai, dažnai susidaro įspūdis, kad tai tęsis amžinai. Tačiau tai netiesa! Mūsų tėvų ir senelių laikais žmonės dirbdavo vienoje įmonėje visą gyvenimą, tuo tarpu šiandien įprasta keisti darbus kas kelis metus, taigi dabartinė jūsų situacija tikrai yra laikina. Žiūrint iš tokios perspektyvos, tikriausiai bėdos neatrodo tokios jau ir baisios, ane?

Laikas sau

Tiesą sakant, nesvarbu, ar mylite savo darbą, ar jo nekenčiate, laikytis šios taisyklės pravartu – vien miegodamas, valgydamas ir dirbdamas tikrai paversite savo gyvenimą nuobodžiu, tuo tarpu mėgstama veikla suteikia jam žymiai daugiau spalvų. Užsiprenumeruokite kasdienį rytinį laikraštį, pradėkite mankštintis ar nusipirkite šunį, su kuriuo rytais galėtumėte palakstyti lauke – susiraskite priežastį, dėl kurios norėtumėte lipti iš lovos – tegul darbas nebūna pirmas dalykas jūsų kasdieninėje rutinoje. Vakare taip pat nekiurksokite prie televizoriaus – išeikite su draugais kavos, paskaitykite knygą parke, pradėkite lankyti tenisą arba baseiną. Kuo daugiau laisvalaikio dalykų užims jus po darbo, tuo mažiau minčių suksis apie darbą.

Paįvairinkite darbo rutiną

Jei galimybės leidžia, darbo metu klausykitės savo mėgstamos muzikos, karts nuo karto paplepėkite su draugais telefonu ar internetu, pasitikrinkite asmeninį paštą. Pilnavertiškai išnaudokite pietų pertrauką – išeikite pasivaikščioti, grynas oras praskaidrins nuotaiką ir suteiks energijos, gal spėsite ir užsukti į savo mėgstamą drabužių parduotuvę? Net ir kelių minučių pertraukėlės, leidžiančios negalvoti apie darbą, visiškai kitaip nuteikia.

Nepraraskite humoro jausmo

Juokas – geriausias vaistas, gydantis visas ligas. Mokslininkų įrodyta, kad humoro jausmas padidina žmogaus gebėjimą kovoti su stresu ir žiūrėti į susidariusią situaciją iš teigiamos perspektyvos. Paieškokite anekdotų apie savo profesijos žmones, klausykitės linksmų pokalbių laidų per radiją, patys nepamirškite dažniau pajuokauti – juk visuomet į viską galima pažvelgti iš kitos pusės, ar ne? Jūsų teisė pasirinkti pusę.

Tapkite geresniu darbuotoju

Nors ir nesate laimingas savo darbe, neprivalote švaistyti laiko vėjais. Kadangi ateities perspektyvoje ruošiatės kopti karjeros laiptais ar pakeisti darbą į įdomesnį, dabar yra tinkamiausias metas išblizginti savo profesinius įgūdžius, įgyti daugiau žinių ir išmokti įvairių naujų dalykų, susijusių su jūsų profesine veikla. Neprieštaraukite, kai bosas siunčia jus į įvairius seminarus ir tobulinimosi kursus, priešingai – pats rodykite tam iniciatyvą. Galite netgi pradėti neakivaidžiai studijuoti universitete ar kolegijoje – pagilinsite žinias, įgysite dar vieną diplomą, o darbdaviui galėsite pateikti svarią priežastį, kodėl penktadieniais turite išeiti valanda anksčiau… Be to, tapdamas geresniu darbuotoju užsitikrinsite teigiamas rekomendacijas, kurių gali paprašyti jūsų būsimas svajonių darbdavys – juk nenorite susimauti prieš jį, kai jūsų dabartinis bosas tegalės pasakyti, kad esate nemotyvuotas tinginys.

Kurkite draugišką atmosferą darbe

Jei priežastis, dėl kurios nekenčiate savo darbo, nėra bjaurūs kolegos, pasistenkite kartu su jais paversti valandas, praleistas darbe, bent šiek tiek smagesnėmis. Leiskitės į artimesnes draugystes – išeikite kartu papietauti ar pažaisti kėgliais, pasikvieskite juos į svečius ar išvykite kartu į savaitgalio kelionę. Daugiau žinodami apie žmones, su kuriais kasdien neišvengiamai leidžiate laiką, suprasite, kad galbūt ir jie jaučiasi dėl darbo panašiai, kaip jūs, tačiau draugiški santykiai padės viską lengviau ištverti.

Planuokite tikslus ateičiai

Geriausias būdas išgyventi sunkųjį periodą – svajoti apie šviesesnę ateitį. Tačiau svajonės turi būti pagrįstos, pamatuotos ir realios, tiksliau jos turi būti formuluojamos kaip tikslai, siekiai ir planai. Susirašykite ant popieriaus, ką norėtumėte dirbti po metų, po penkerių ar po dešimties. Ko reikia, kad tai pasiektumėte? Susidarykite planą kitam mėnesiui, kokius veiksmus turite atlikti, kad priartėtumėte prie savo tikslo.

Publikuota žurnale “Mano patarimai“, 2013 m. birželis