Psichologė Jovita Kiežė
Jei jūsų sutuoktinis pakliuvo į amžiaus vidurio krizės duobę, susirado meilužę arba grasina skyrybomis dažniau, nei įprastai, tikėtina, kad jaučiatės prarandanti pusiausvyrą. Nesate tikra, kaip turėtumėte reaguoti ir ką toliau daryti su savo gyvenimu. Labai svarbu suvokti, kad ir ką bedarytumėte ar besakytumėte, labai greitai iš krizės vyro neištrauksite ir nepaversite jo mylinčiu partneriu, kokiu kadaise jis buvo. Tačiau yra keletas dalykų, kurių galite imtis keliaudama per neramius mylimojo krizės vandenis, dalykų, kurie padės jums išlaikyti pusiausvyrą ir pilnavertį gyvenimą nepaisant nieko. Turite suvokti skausmingą tiesą, kad santykių išsaugojimo persvara ne jūsų pusėje. Tačiau tai nereiškia, kad esate pasmerkta prarasti viltį! Tiesiog pasirinkite gyventi tokį gyvenimą, kuris jums teiktų džiaugsmo ir malonumo, kokį norėtumėte gyventi netgi ir tuo atveju, jei nepavyktų išsaugoti santuokos. Štai keletas siūlymų, padėsiančių jums tinkamai reaguoti į sutuoktinio kvailiojimus ir neprarasti pusiausvyros:
Nebijokite pokyčių
Imkite savyje keisti tuos dalykus, kurie, jūsų nuomone, paverstų jus dar nuostabesniu žmogumi. Jei žinote kelias savo savybes ties kuriomis reikėtų padirbėti, padirbėkite. Neįstrikite ties vyrui svarbiais iššūkiais ir pastangomis padėti jam įveikti sunkumus. Naudokite savo energiją ten, kur – galite būti tikra – sulauksite jums palankių rezultatų, tai yra savo tobulėjimui. Kaip jums atrodo, su kokia moterimi vyras labiau norėtų būti – ar su nuolat verkšlenančia apie tai, kokia nelaiminga ją daro sutuoktinio nedėmesingumas, kiek raminamųjų vaistų ji išgerianti belaukdama jo sugrįžtant paryčiais ir panašiai, ar su tokia, kuri puikiai leidžia laiką sporto klube dailindama savo kūno formas, lakstančia kaip ant sparnų dėl pagaliau nuspręstos išleisti savo poezijos rinktinės? Netgi nesvarbu, kurią moterį vyras pasirinktų, patys pokyčiai bus verti įdėtų pastangų, nes paprasčiausiai tapsite laimingesnė.
Mokykitės priimti
Pokyčiai niekuomet nėra lengvas dalykas, ypač kai jie yra susiję su santykių su mylimu asmeniu praradimu. Tačiau jei kaip užsikirtusi plokštelė laikysitės įsikandusi ankstesnio gyvenimo modelio, lengviau nebus, o santuokai suirus liksite nelaiminga sėdėti ant griuvėsių krūvos. Jei norite sėkmingai išgyventi per vyro amžiaus vidurio krizę, turite visų pirma priimti tai, kas vyksta, o ne visomis išgalėmis svarstyti, kaip sugrąžinti mylimąjį į namus. Nekaltinkite savęs, nekaltinkite situacijos, nekaltinkite vyro – tiesiog priimkite viską taip, kaip yra, nors tai ir labai nelengva.
Kantrybės, kantrybės!
Būkite kantrūs tiek su savimi, tiek su savo sutuoktiniu. Jums abiems šis laikotarpis yra sudėtingas, negalvokite, kad vyras nejaučia neigiamų emocijų dėl to, kas vyksta su jūsų gyvenimu. Negraužkite savęs, kad situacija nesisprendžia taip greitai, kaip jums norėtųsi ar netgi ritasi žemyn. Verčiau, kaip minėjome anksčiau, skirkite laiką prasmingesniems užsiėmimams, o kai matote vyrą suirzusį ir besikankinantį, supraskite, kad jam šis laikas taip pat yra sudėtingas. Galų gale viskas baigsis taip, kaip abiems bus geriausia, todėl dirbtinai neskubinkite proceso.
Nesišaipykite, o palaikykite
Vidurio amžiaus krizė verčia vyrus elgtis taip, lyg jie būtų paaugliai. Jie suvokia, kad nebeina jaunyn, kad jų kūnas sensta, plaukai žyla ir slenka, o dar tiek daug gyvenime norėtųsi nuveikti! Todėl jie staiga ima lankyti sporto klubą, nors anksčiau neužsiimdavo nė nekalčiausia mankštele, susidomi jauninančiais kremais ir plikimą stabdančiais šampūnais, nors, rodos, dar neseniai šaipydavosi iš jūsų kosmetikos buteliukų armijos sakydami, kad jam užtenka tik muilo gabalėlio. Nesijuokite ir nesišaipykite iš sutuoktinio beviltiškų pastangų sustabdyti laiko tėkmę. Verčiau rimtu veidu pagirkite jo sustiprėjusius raumenis, o pati pasirūpinkite, kad jis nepersistengtų – jei niekuomet nebėgiojęs žmogus kiekvieną rytą ryžtasi įveikti po dešimt kilometrų, širdis gali ir neatlaikyti tokio krūvio.
Netardykite
Neklausinėkite „kodėl?“, nes atsakymai skamba tarsi pasiteisinimas, pasiaiškinimas, o tai žeidžia kiekvieno žmogaus orumą, galų gale vyras, išgyvenantis amžiaus vidurio krizę, nežino atsakymų, jis tiesiog jaučia, kad kažkas netaip, o papildomi klausimai tik suteikia daugiau baimės ir nerimo. Norėdamos daugiau sužinoti apie vyro savijautą, pabandykite pasidalinti savo patirtimi, tuo, ką jaučiate ir matote, paaiškinti, kad suprantate, kaip jam sunku kovoti su savimi ir kad esate jo pusėje.
Pastebėkite pozityvius dalykus
Nejaugi vidurio amžiaus krizė pasižymi tik neigiamais aspektais? Pasistenkite geriau pažinti save ir savo sutuoktinį, sužinokite apie jį ką nors naujo – tai padės gerinti jūsų santykius. Įvertinkite teigiamas pasikeitusio gyvenimo puses, galų gale pasimėgaukite kelione naujuoju vyro sportiniu automobiliu, užuot kvailinusi jį dėl vėjais paleistos pinigų krūvos. Visi šie pozityvūs dalykai pakels sutuoktinio savivertę (jei manote, kad jis ir taip pernelyg gerai apie save galvoja – klystate, jam tikrai nereikėtų šitiek naujų daiktų ir veiklos, jei jis būtų patenkintas savo gyvenimu) ir leis jam žinoti, kad vertinate jį nepaisant to, ką jam šiuo sunkiu laikotarpiu tenka patirti.
Publikuota žurnale “Prie kavos“, 2011 m. birželis