Psichologė Jovita Kiežė
Ar teko girdėti apie mandalas? Manote, kad tai tik svetimos religijos šalininkų kuriami piešiniai? O, tai kur kas daugiau! Naudodami jų terapiją galite minimaliomis sąnaudomis padėti sau atgauti dvasios pusiausvyrą, išsigydyti sielos žaizdas, geriau pažinti vidinį savo pasaulį.
Mandala – nuo senų laikų
Mandala turi ilgą istoriją ir yra žinoma dėl savo gilios dvasinės prasmės bei visumos atspindėjimo. Mandalos pavadinimas sanskrito kalba reiškia „ratas“ arba „pilnatvė“. Dauguma žmonių įvairiose kultūrose gali patvirtinti nenuginčijamą mandalų galią. Budistai, tibetiečiai ir hinduistai nesiliauja žavėjęsi subtilia jų prasme ir pagaviu grožiu. Psichoanalitikas Karlas Jungas mandalą yra pavadinęs „pasąmoningojo savęs atspindžiu“, kadangi kiekvienas, kurdamas šį savo kūrinį, jame nori nenori pavaizduoti esmingiausias savo savybes ir charakterio bruožus. Būtent todėl mandalų terapija turi gilią sielos gydymo bei geresnio vidinio savęs pažinimo prasmę.
Visur, kur bepažvelgsi
Mandalos mus supa visur aplinkui, jos nėra tik žmonių kūriniai – tiek mikro, tiek makrosistemos yra natūraliai gamtos sukurtos mandalos, o didžiausia jų – visa Visata. Tiek biologijoje, tiek geologijoje, chemijoje, fizikoje ar astronomijoje galima atpažinti mandalų ženklus, kurių pagrindinis bruožas yra apskritimas su aiškiai išreikštu centru. Visi esame sudaryti iš ląstelių, o kiekviena ląstelė turi branduolį – visa tai ne kas kita, kaip apskritimai su centru. Kristalai, iš kurių susideda ledas, uolos ir kalnai yra sudaryti iš atomų. O kiekvienas atomas – tai taip pat mandala. Kur bepažvelgtumėte – į gėlės žiedą, į spiralinį sraigės kiautą ar rieves, matomas nupjovus medžio kamieną, – visur aplink mus yra galybė mandalų.
Nauda jums
Pats mandalų kūrimo procesas yra nepaprastai gilus dvasinis išgyvenimas, turintis stiprią terapinę prasmę. Formos ir spalvos, kurias pasirenkate savo kūriniui, geriausiai atspindi vidinę jūsų būsena kūrybos proceso metu. Tereikia pasikliauti instinktais ir jausmais, užuot galvojus ir svarsčius, vidinis jūsų pasaulis turėtų būti pagrindinis įkvėpimo šaltinis. Tokiu būdu kurdami mandalą jūs nupiešite geriausią savo autoportretą. Kaip ir daugumoje meno terapijos rūšių, čia yra svarbiausia ne galutinis rezultatas, o kelias, kuriuo iki jo einate. Jei esate pasiruošę – pirmyn į prasmingąjį mandalų pasaulį!
Ko jums prireiks
Budistai kuria mandalas iš spalvoto smėlio, tai galite išbandyti ir jūs – smėlio byrėjimas tarp pirštų savaime turi nuostabų raminantį terapinį poveikį. Taip pat galite naudoti spalvotus ryžius, įvairias kruopas ar kitas buityje randamas priemones. Paprasčiausia būtų mandalą piešti ar tapyti. Tam jums reikės tiesiog popieriaus lapo ir piešimo ar tapymo priemonių – spalvotų pieštukų, flomasterių, guašo, akvarelės, teptukų, indelio su vandeniu, kreidelių ir panašiai. Jums reikės piešti vieną ar daugiau apskritimų – tam galite naudoti skriestuvą, o jei jo neturite – vėlgi pasitelkite buities daiktus, kurie turi apvalius kraštus – puodelius, stiklines, dubenėlius, puodus ir panašiai. Galite naudoti kompasą pasaulio šalims nustatyti.
Tinkama vieta ir laikas
Rekomenduojama kurti mandalą pasirinkus vietą, kurioje mažiausiai pašalinių trikdžių, išjungus kompiuterį, telefoną ir televizorių. Skirkite mandalai pakankamai laiko – tai turėtų būti ne penkių minučių piešimo darbas, o laikas sau – meditacijai, įsigilinimui į save, savo vidinius potyrius ir jausmus. Paprastai mandalų terapija užsiimama vienumoje, nebent jos tikslas būtų kitoks ir būtų kuriama grupinė mandala. Pavyzdžiui, po rugsėjo vienuoliktosios tragedijos dvidešimt budistų vienuolių Amerikoje sukūrė didžiulę smėlio mandalą, siekdama ja pagerbti mirusiuosius ir suteikti paguodos bei vilties gedintiems šalies žmonėms. Kurdami šią grupinę mandalą vienuoliai giedojo specialias giesmes, meditavo bei atliko kitus ritualinius veiksmus.
Pasiduokite įkvėpimui
Lapo viduryje pasidėkite tašką, kuris bus mandalos centras, o aplink jį apibrėžkite lygų apskritimą. Šiame skritulyje pieškite viską, ką jums šiuo metu norisi išlieti ant popieriaus lapo, nevaržykite savęs loginiais apribojimais ar racionaliais paaiškinimais, tegu jūsų įkvėpimo šaltiniu būna tik jūsų jausmai ir emocijos. Jei simetrijai palaikyti jums reikia naudotis liniuote – mielai prašom. Galite naudoti kompasą, kad pieštumėte atitinkamas detales pagal pasaulio šalis. Mandala gali susidėti iš daugelio vienas kitame esančių apskritimų, užpildytų jūsų sugalvotais (pajaustais!) raštais. Kai baigėte kurti mandalą, dar kartą į ją pažvelkite iš toliau ir iš arčiau. Ar nieko nenorite pridėti? Galite sugalvoti mandalai pavadinimą, taip pat užrašyti datą ir laiką, kada ji buvo sukurta.
Pažvelkite giliau
Baigę kurti savo mandalą, skirkite laiko jos analizei. Pažvelkite, kokias spalvas naudojote? Kurios iš jų yra dominuojančios? Ką tai liudija apie jūsų savijautą? Atkreipkite dėmesį į spalvą, kurios piešinyje yra mažiausiai. Taip pat pažiūrėkite į formas ir linijas, kurias sukūrėte. Kokios jos? Skirkite dėmesio aštriems kampams ir briaunoms, ryškioms ir švelnioms linijoms, smailiems ir vingiuotiems elementams. Ką jie kalba apie jus? Dabar užsirašykite visas savo mintis apie spalvas, formas ir linijas, kurias jums sukėlė mandala. Galbūt jums kilo tam tikrų idėjų, gal aplankė kažkokie prisiminimai? Nieko nepraleiskite, būkite atviri – juk rašote tik sau. Dažnai taikydami sau tokią mandalų terapiją įgusite ir ji taps jums puikiu įrankiu į savęs pažinimą, saviraišką ir savigydą.
Publikuota žurnale “Natūralioji medicina“, 2013 m. sausis