Kaip oras veikia mūsų nuotaiką

Psichologė Jovita Kiežė

Daugumos mūsų nuotaikos keičiasi kaip potvyniai ir atoslūgiai jūroje, ir dažnai tos nuotaikos yra susijusios su įvairiais dalykais, įskaitant ir oro sąlygas. Nors jums gali atrodyti, kad šįryt tiesiog ne ta koja išlipote iš lovos, dėl prastos savijautos gali būti kaltas tiek vakar valgytas maistas, tiek patirtas nuovargis, tiek saulė ar lietus. Nors oro sąlygos literatūros kūriniuose dažnai naudojamas kaip banali metafora perteikti veikėjų jausmams, moksliniai tyrimai rodo, kad egzistuoja statistiškai reikšminga koreliacija tarp mūsų nuotaikos ir to, kas vyksta už lango. Pažvelkime, kaip oras veikia žmonių savijautą – galbūt tai padės geriau pažinti save ir kitus?

Saulės šviesa

Pirmasis ir geriausiai žinomas atvejis, atskleidžiantis, kaip oras veikia nuotaiką – tai sezoninis afektinis sutrikimas (psichiatrų trumpinamas kaip SAS). Ši būsena dar dažnai vadinama „žiemos depresija“, „žiemos liūdesys“ arba „sezoninė depresija“ ir yra apibūdinama simptomais, kurie yra susiję su šaltuoju metų laiku bei kurių klinika yra labai panaši į tikrosios depresijos simptomus. Šis sutrikimas yra oficialiai įtrauktas į psichiatrų naudojamą diagnostikos žinyną. Vienas pagrindinių aiškinimų apie tai, kas sukelia sezoninį afektinį sutrikimą, yra susijęs su saulės šviesos stygiumi tamsiuoju metų laiku. Šviesa mūsų smegenyse sukelia tam tikras chemines reakcijas, kurios leidžia būti laimingiems ir džiaugtis gyvenimu. Šviesa taip pat stabdo melatonino gamybą, tai miego hormonas, kuriam išsiskyrus jaučiamės pavargę ir vangūs. Taigi, kai dėl saulės gauname mažiau melatonino, esame žvalesni, budresni, turime daugiau energijos. Lygiai taip pat šviesa veikia ir mūsų nuotaiką – būnant saulėje išsiskiria daugiau serotonino, tai laimės hormonas, kuris įeina į daugelio antidepresantų sudėtį. Taigi vienareikšmiškai galima teigti, kad saulėtą dieną turime daugiau priežasčių jaustis laimingi, o vasarą dažniau būnate puikios nuotaikos, nei žiemą. Ką daryti tamsiuoju metu laiku arba niūrią dieną? Nevenkite įsijungti daug dienos šviesos lempų, valgykite egzotiškus vaisius, prisigėrusius saulės energijos, nueikite į soliariumą, galų gale, jei turite galimybę – išvykite pasišildyti į šiltuosius kraštus!

Temperatūra

Šaltuoju metų laiku mūsų imuninė sistema ir visas organizmas išeikvoja nemažai energijos, stengdamiesi palaikyti tinkamą kūno temperatūrą, kad nesušaltume net mūsų širdis ima plakti greičiau ir mūsų pulsas padažnėja. Natūralu, kad jei energija naudojama šioms papildomoms užduotims, kurių nereikia vykdyti vasarą, jos lieka mažiau kitai veiklai. Štai pagrindinė priežastis, kodėl žiemos metu norisi daugiau valgyti, tačiau virškinimui vėlgi reikia energijos, todėl jaučiamės apsunkę, prisnūdę ir turintys mažiau energijos kasdienei veiklai. Mūsų imuninė sistema jaučia padidėjusį spaudimą dėl šalčio, todėl tampa mažiau atspari virusams ir bakterijoms, taigi mes dažniau esame linkę sirgti. Dėl ligų esame prastos nuotaikos – visų pirma, niekam nepatinka sirgti ir sėdėti namuose, visų antra, kovai su ligomis organizmas išnaudoja dar daugiau jau ir taip trūkstamos energijos. Norėdami, kad šaltuoju metų laiku jūsų nuotaiką kiek įmanoma mažiau smukdytų žema oro temperatūra, stenkitės su maistu ar jo papildais gauti pakankamai daug vitaminų ir mineralų, kad imunitetas išliktų stiprus, be to, išsimiegokite – didelė tikimybė, kad miego jums reikia žymiai daugiau, nei vasaros metu. Juk tam ir skirtos ilgos tamsios naktys! Taip pat stenkitės, kad kūnui reikėtų kuo mažiau kovoti su šalčiu – renkitės pakankamai šiltais rūbais, atsukite radiatorių rankenėles tiek, kad jus visuomet gaubtų maloni šiluma.

Lietus

Nors lietus tiesiogiai mūsų hormonų ar energijos kiekio neveikia (išskyrus tuos atvejus, kai stovite tiesiai po lietumi ir organizmui vėlgi reikia papildomo energijos kiekiui, norint sušildyti ir išdžiovinti kūną), jis turi pakankamai daug įtakos mūsų gyvenimo būdui, kuris neišvengiamai yra susijęs su nuotaikomis, kurias patiriame. Pavyzdžiui, lietui lyjant egzistuoja žymiai didesnė tikimybė, kad sėdėsite namuose užuot ėję pasivaikščioti ir susitikti su draugais, o bendravimas su kitais žmonėmis – tai galingiausias antidepresantas, neleidžiantis būti nusiminusiems ir prislėgtiems. Taigi, galime daryti išvadą, kad dėl lietaus jausitės esantys prastesnės nuotaikos, suirzę ir nemaloniai nusiteikę.

Kaip išlikti sveikiems šaltuoju metų laiku

  • Maitinkitės sveikai – nors mūsų kraštuose vaisiai ir daržovės tokiu metu neauga, smagu, kad yra parduotuvės, kuriose galima įsigyti vitaminais trykštančių ir šviežių produktų.
  • Reguliariai mankštinkitės – tam kasdien skirkite bent penkioliką minučių. Išeikite pasivaikščioti, nors oras šiluma ir nedžiugina.
  • Dažnai plaukitės rankas – per jas iki jūsų burnos ir akių kaipmat atkeliauja bakterijos ir virusai. Jei neturite  galimybės nusiplauti rankų vandeniu, naudokite dezinfekcijai specialias drėgnas servetėles.

Gerkite daug vandens, jis aprūpins organizmą reikiama drėgme, kurios dėl šildomų patalpų neišvengiamai daug netenkame.

Publikuota žurnale “Natūralioji medicina“, 2013 m. vasaris